close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
اصول خريد و فروش سهام

اصول خريد و فروش سهام


آپلود عکس کسب درآمد

حجم معاملات سهام در بورس در مقايسه با ساير انواع اوراق بهادار بسيار بيشتر است، بنابراين مي توان گفت سهام، مهمترين ورقه بهاداري است که در بورس داد و ستد مي شود.

-دارنده سهام يک شرکت، به نسبت سهم خود مالک شرکت بوده و در سود و زيان آن سهيم است.

-سهام، برخلاف اوراق مشارکت و اوراق اجاره، داراي ريسک بوده و البته، در ازاي اين ريسک، مي تواند بازدهي بيشتري نصيب سرمايه گذاران نمايد.

-افراد بايد قبل از خريد سهام، عوامل موثر بر قيمت سهام را به دقت مورد بررسي قرار داده و درصورتي که قيمت سهم، مناسب و چشم انداز آينده شرکت نيز قابل قبول بود، براي خريد آن اقدام نمايند.

در اين قسمت، قصد داريم برخي اصول کلي که بايد در خريد و فروش سهام مدنظر قرار گيرد را به شما معرفي کنيم.

اصـل اول: براساس اطلاعات معتبر تصميم گيري کنيد، نه شايعات

اگر به خاطر داشته باشيـد، گفتيم که سرمايه گذاران هنگامي اقدام به خريد سهام يک شرکت مي کنند که پس از بررسي عوامل متعدد اثرگذار بر قيمت سهام آن شرکت شامل عوامل محيطي، عوامل صنعت و عوامل دروني، به اين نتيجه برسند که قيمت واقعي آن سهم بيشتر از قيمت بازار آن است. طبيعتا بررسي همه جانبه عوامل اثرگذار بر قيمت سهم، نيازمند بهره گيري از اطلاعات دقيق، جامع و معتبر است. به همان اندازه که استفاده از اطلاعات معتبر در تصميم گيري سرمايه گذاران تأثير مثبت دارد، بهره گيري از اطلاعات غيرمعتبر و شايعات در تصميم گيري ها، مي تواند منافع سرمايه گذاران را به خطر بياندازد. تجربه نشان مي‌دهد که در جريان فراز و فرود بازار سهام، بيش از هر چيز شايعات، اخبار و تحليل‌هاي «نادرست» به سرمايه‌گذاران مخابره مي‌شود. بنابراين لازم است سرمايه گذاران همواره به منابع رسمي براي کسب اطلاعات تکيه کرده و از توجه به اخبار و شايعات منابـع غيررسمي خودداري کننـد. مراجعه به پايگاههاي اطلاع رساني رسمي بورس مانند www.tsetmc.com، www.irbourse.com ، www.codal.ir و www.sena.ir مي تواند در ارائه اطلاعات دقيق و معتبر به سرمايه گذاران، بسيار مفيد باشد

اصـل دوم: با ديد بلندمدت در بورس سرمايه گذاري کنيد

دومين اصل در خريد و فروش سهام، سرمايه گذاري با ديد بلندمدت است. عملکرد بورس در سال هاي گذشته نشان داده است که سرمايه گذاراني که با ديد بلندمدت و البته آگاهانه، وارد اين بازار شده اند، توانسته اند سود قابل قبولي از اين بازار بدست آورند. همچنين براساس آمارها، مجموع بازدهي سهام در بلندمدت، از بازدهي بازارهايـي مانند مسکن، ارز و طلا، بيشتر بوده است، اگرچه ممکن است گاهي اوقات، بازدهي کوتاه مدت اين بازارها، از بورس پيشي گرفته باشد. بنابراين، هر اندازه ديد سرمايه‌گذاران بلندمدت‌تر باشد به همان نسبت نيز ريسک سرمايه گذاري کمتـر مي شـود. مطالعه تاريخچه سرمايه‌گذاران موفق در دنيا نيز نشان مي‌دهد که بازدهي‌هاي بزرگ، معمولا با خريد و نگهداري سهام ارزنده و ارزان در افق زماني بلندمدت اتفاق بدست مي آيند و نگاه کوتاه مدت در سرمايه گذاري و پيروي از جو بازار، عمدتا به نتايج قابل قبول منجر نمي شود.

بنابراين با ديد بلندمدت سرمايه گذاري کنيد و اگر پس از بررسي و مطالعه کامل، به اين اطمينان رسيده ايد که سهام ارزشمندي را خريده ايد، نگران نوسانات مقطعي قيمت سهام خود نباشيد.

اصـل سوم: همواره مراقب سهام خود باشيد

اگرچه در اصل قبلي، توصيه کرديم که براي سرمايه گذاري در بورس، نگاه بلندمدت داشته باشيد و به نوسانات مقطعي قيمت سهام توجه نکنيد، اما تأکيد کرديم اين تفکر درصورتـي صحيح است که شما با بررسي کامل اطلاعات، به اين نتيجه رسيده باشيد که سهام شما، همچنان سهام ارزشمندي است و آنچه که باعث نوسانات قيمت سهم شده، برخي شرايط موقت و زودگذر است. اما اگر بررسي اطلاعات و مشورت با افراد خبـره، اين اطمينان را براي شما بوجود آورد که سهام مناسبي را خريداري نکرده ايد و يا اينکه با توجه به تغيير برخي متغيرهاي موثر بر قيمت سهم، احتمالا روند قيمت آن در بلندمدت رو به کاهش خواهد بود، آيا باز هم توصيه به حفظ سهم در بلندمدت، منطقي است؟ در اين شرايط، سرمايه گذار بايد ضمن بازنگري در سبد سهام خود، سهامي را که شرايط مناسبي ندارند فروخته و بجاي آن، سهام ديگري را که در وضعيت مطلوبي قرار دارد، خريداري کند.

لازم است در همين جـا، درباره تعصب نسبت به سهام، به عنوان يکي از چالش هايـي که بعضا گريبانگير سرمايه گذاران مي شود، توضيح دهيم. منظـور از تعصب نسبت به سهام اين است که بعضا، باوجود آنکه بررسي اطلاعات معتبر و متغيرهاي اثرگذار بر قيمت يک سهم، از شرايط نامناسب سهم و روند رو به کاهش قيمت آن حکايت دارد، اما برخي از سهامداران بدون درنظر گرفتن واقعيت ها و با اين استدلال هايي مانند اينکه "اين سهم در گذشته سهم بسيار خوبي بوده است"، يا "چون سهم را با قيمت بالاتر خريده ام، حاضر نيستم به قيمت کمتر بفروشم" و...، از فروش سهام خودداري مي کنند، غافل از اينکه شايد با فروش سهام مذکور و سرمايه گذاري در سهامي که شرايط مناسب تري دارد، نه تنها بتوانند زيان خود را جبران کنند، بلکه سود قابل قبولي نيز بدست آورند.

بنابراين، لازم است سرمايه گذاران همواره مراقب سبد سهام خود بوده و درصورت لزوم، ترکيب سرمايه گذاري خود را مورد بازنگري قرار دهند.

اصل چهارم: سبدي از سهام متنوع تشکيل دهيد

حتما اين ضرب‌المثل معروف را شنيده ايد که: همه تخم‌مرغ¬ها را در يك سبد نگذاريد. دليلش کاملا مشخص است، چون اگر سبد تخم مرغ به زمين بيفتـد، بيشتر تخم مرغ ها خواهد شکست. اين ضرب المثل در خريد و فروش سهام هم کاربرد زيادي دارد، تا حدي که يکي از نظريه هاي مطرح شده درخصوص راهکارهاي کاهش ريسک سرمايه گذاري، به "تئوري پرتفوي" يعني "نظريه سبد" معروف است. براساس اين نظريه، هر اندازه در سبد سرمايه گذاري، سهام شرکت هاي مختلف از صنايع متنوع بيشتر باشد، ريسک سرمايه گذاري کاهش خواهد يافت. اجازه بدهيد با يک مثال، موضوع را بيشتر توضيح دهيم.

دو سرمايه گذار را در نظر بگيريد که اولي، همه پول خود در سهام يک شرکت واردکننده قطعات خودرو سرمايه گذاري کرده است. اما سرمايه گذار دوم، نصف پول خود را در در سهام شرکت وارد کننده قطعات خودرو و نصف ديگر را ديگر را در سهام يک شرکت صادرکننده محصولات پتروشيمي، سرمايه گذاري کرده است. به نظر شما در صورت افزايش نرخ ارز چه اتفاقي خواهد افتاد؟ کاملا مشخص است که افزايش نرخ ارز، به دليل آنکه هزينه هاي شرکت واردکننده قطعات خودرو را افزايش ميدهد، باعث افت قيمت سهام اين شرکت خواهد شد، در حاليکه شرکت صادرکننده محصولات پتروشيمي، براثر افزايش نرخ دلار، با افزايش سودآوري و در نتيجه رشد قيمت سهام مواجه خواهد شد. در اين شرايط، قطعا سرمايه گذار اول به علت افت قيمت سهام شرکت واردکننده قطعات خودرو، دچار ضرر خواهد شد، اما سرمايه گذار دوم احتمالا ضرر چنداني متحمل نشده و حتي ممکن است سود هم کسب کند، زيرا نيمي از سهامش کاهش قيمت و نيمي ديگر، افزايش قيمت داشته است. هر انـدازه سبد سرمايه گذاري، متنوع تر باشد، ريسک سرمايه گذاري کاهش يافتـه و احتمال کسب بازدهي پايدار براي سرمايه گذار، افزايش خواهد يافت.

 

اصل پنجم: با سرمايه مازاد خود، سهام بخريد

بعضا مشاهده شده است که برخي افراد، پس از شنيدن اخبار مربوط به رشد متوالي شاخص هاي بورس و افزايش قيمت سهام، در يک رفتار هيجانـي، يا سرمايه ضروري زندگي خود مانند خانه، خودرو و... را فروخته و يا با قرض گرفتن از ديگران، اقدام به خريد سهام مي کنند. چنين رفتاري، به هيچ وجه توصيه نمي شود، چراکه بورس همواره در معرض افت و خيز قرار دارد و وارد کردن سرمايه ضروري زندگي در بورس، مي تواند سرمايه گذار را در اين نوسانات، دچار تزلزل و اضطراب نمايد، تا جائيکه ممکن است وي با تحمل زيان، مجبور به خروج از بورس شود. اما افرادي که سرمايه مازاد و پس اندازهاي خود را وارد بورس مي کنند، طبيعتـا در برابر افت و خيزهاي بورس، قدرت تحمل و آرامش بيشتري داشته و در تصميم گيري هاي خود، منطقي تر عمل ميکنند.

بنابراين، تنهـا آن بخش از سرمايه خود را به خريد سهام اختصاص دهيد که درصورت کاهش قيمت سهام، نه خللـي به زندگي شما وارد کند و نه آرامش روحي شما و خانواده تان را به مخاطره بياندازد.

 

اصل ششم: نوسان را به عنوان ذات بازار سهام، بپذيريد

فردي که قصد دارد ازطريق خريد سهام در بورس، سرمايه گذاري کند، بايد اين واقعيت را بپذيرد که نوسان قيمت، ويژگي ذاتي سهم است، به بيان ديگر، روند صعودي قيمت سهم در گذشته، لزوما به معناي تداوم اين روند در آينده نيست، کما اينکه روند نزولي قيمت سهم در گذشته نيز لزوما به معناي ادامه افت قيمت سهم در آينده نخواهد بود. اگر به خاطر داشته باشيد، در تشريح عوامل موثر بر قيمت سهم، به برخي عوامل محيطي و عوامل مرتبط با صنعت اشاره کرديم که خارج از کنترل شرکت مي باشد. بروز هريک از اين عوامل، ممکن است باعث افت و خيز در قيمت سهام شود، بنابراين لازم است سرمايه گذار قبل از ورود به بازار سهام، اين واقعيت و ريسک ناشي از آن را بپذيـرد.

 

اصل هفتـم: با افراد متخصص مشورت کنيد

باتوجه به اينکه عوامل بسيار متعدد و متنوعي بر قيمت سهام تأثير گذار هستند، بنابراين تجزيه و تحليل اين عوامل و تصميم گيري براساس آن، نياز به تخصص و مطالعه دقيق دارد. بنابراين، اگر قصد داريد بصورت مستقيم سهام خريد و فروش کنيد، اما تخصص کافي در اين خصوص نداريد، حتما با افراد خبره و داراي صلاحيت مشورت کنيد. بتازگـي، چندين شرکت مشاور سرمايه گذاري با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار تأسيس شده است. اين شرکت ها پس از بررسي ويژگي هاي فردي و ميزان ريسک پذيري سرمايه گذاران، آنان را در انتخاب سهام مناسب، راهنمايي کرده و در ازاي ارائه اين خدمات، مبلغي را به عنوان حق مشاوره دريافت مي کنند. براي مشاهده اطلاعات شرکت هاي سرمايه گذاري داراي مجوز، مي توانيد به پايگاه اينترنتي سازمان بورس و اوراق بهادار به نشاني www.seo.ir مراجعه کنيد. يک بار ديگر هفت اصل طلايـي براي خريد و فروش سهـام را مرور ميکنيم:

1-براساس اطلاعات معتبر تصميم گيري کنيد، نه شايعات

2-با ديد بلندمدت، در بورس سرمايه گذاري کنيد

3-همواره مراقب سهام خود باشيد

4-سبدي از سهام متنوع تشکيل دهيد

5-با سرمايه مازاد خود سهم بخريد

6-نوسان را به عنوان ذات بازار سهام، بپذيريد

7-با افراد متخصص مشورت کنيد

 

درباره : اصول خريد و فروش سهام ,


بازدید : 57
تاریخ : سه شنبه 24 دي 1392 زمان : 13:8 | نویسنده : qasem-hamed | لینک ثابت | نظرات ()


آخرین مطالب ارسالی

در بازار امروز ( 11 خرداد 93 ) چه گذشت؟
این سهم حمایت مهمی پیش رو دارد اگر بشکند؟ ( 11 خرداد 93 )
احتمال تداوم مسیر صعودی در این سهم ( 11 خرداد 93 )
احتمال برگشت و نوسان مثبت دراین سهم ( 11 خرداد 93 )
در بازار امروز ( 10 خرداد 93 ) چه گذشت؟
سیگنال پیشنهادی 3 ( 10 خرداد 93 )
سیگنال پیشنهادی 2 ( 10 خرداد 93 )
سیگنال پیشنهادی ( 10 خرداد 93 )
پیش بینی و احتمالات بازار فردا ( 10 خرداد 93 )
در مورد اتش سوزی سپاهان ( 09 خرداد 93 )


آمار سایت

آمار مطالب
کل مطالب : 1304
کل نظرات : 94


آمار کاربران
افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا : 2517

کاربران آنلاین

آمار بازدید
بازدید امروز : 23
باردید دیروز : 48
گوگل امروز : 0
گوگل دیروز : 0
بازدید هفته : 92
بازدید ماه : 67,304
بازدید سال : 67,304
بازدید کلی : 645,869


آرشیو

خرداد 1393
ارديبهشت 1393
فروردين 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهريور 1392
مرداد 1392
تير 1392


خبرنامه

براي اطلاع از آپدیت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شودمطالب پربازدید

پیشنهاد خرید 2 سهم جدید داغ داغ... رایگان!!!
پیشنهاد خرید 2 سهم بسار عالی و ویژه...!!! برای یکشنبه 20 مرداد
بازگشایی این نماد با ارزش و توصیه کارشناسان به خرید...!!!
پیشنهاد خرید این 2 سهم "به احتمال فراوان جزو سبد اتی است!!!
پیشنهاد خرید سهم بسیار خوب و جدید...کوتاه مدت " تاریخ اعلان 92/05/19
سیگنال فروش جدید...برای یکشنبه 20 مرداد
سبد خرید هفته ( ترکیبی از سهم های " میان مدت و کوتاه مدت )
2 سهمی که همچنان رو بورسه...!!!
این سهم کوتاه نمی اید...!!!
پیشنهاد خرید سهم فوق العاده... تاریخ اعلام 92/5/8 !!!
خبر مهم برای سهامداران ( شبدیس )
سیگنالهای خرید ( 31 تیر 92 )
پیشنهاد خرید سم کوتاه مدت ومناسب>سود قطعی
تحلیل کوتاه و مفید این سهم در حال رشد
خبری مهم از شیران...!
بررسی و پیشنهاد 2 سهم با پتانسیل رشد فراوان...
تحلیل تکنیکال ( فباهنر )
پیشنهاد 2 سهم با اتیه ودر حال رشد...( زیر نظر داشته باشید )
بررسی پیش بینی و پیشنهاد 3 سهم با ارزش
خبر خوب از فملی...


مطالب تصادفی

پیشنهاد خرید سهم کم ریسک!!! ( 23 اذر 92 )
شایعات وشنیده های بازار امروز (14 دی 92 )
دراین سهم منتظر تثبیت باشید ( 07 دی 92 )
(شکلر ) پیش بینی سود و تعدیل مثبت...
صف خرید ( غپینو ) ادامه دارد؟!
تحلیل تکنیکال فخور > مهم مهم مهم ( 19 اردیبهشت 93 )
در مورد ( ونفت )
برای خرید این سهم منتظر اصلاح باشید > مهم ( 18 فروردین 93 )
بررسی کوتاه و مفید بازار 23 مهر 92
فباهنر و گذارش نا امید کننده...!
بررسی " پیشنهاد و پیشبینی 3 سهم در حال رشد
چرخش بازار به روند منفی! ( 14 بهمن 92 )
در مورد ثاژن > مهم ( 23 اذر 92 )
غبشهر با احتیاط وارد شد!
سهمی مناسب برای نوسان گیری ( 20 اردیبهشت 93 )
تحلیل تکنیکی ستران...
نماد خودرو بسته شد ( 14 اسفند 92 )
سهمی برای میان مدت! ( 16 اذر 92 )
این بیمه ای هم زیان ده شد!!!
در این سهم منتظر تثبیت باشید!!!


پیوندهای روزانه

سیستم کسب درامد پاپ اپ 20 پاپ (224)
ورزش 3 (167)
شهر خبر (199)
اسان شارژ (467)
پارسی گیم (367)
آرشیو لینک ها


پشتیبانی

RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : MegaScrupt.Ir


تمامی حقوق برای بورسی انلاین محفوض است و هرگونه کپی برداری از مطالب ، قالب و.... طبق ماده 12 جرائم رایانه ای پیگرد قانونی دارد.
.

لینک مخفی طراح که هیچ تغییری توسایت نمیده لینک مخفی طراح که هیچ تغییری توسایت نمیده