close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
معرفي قراردادهاي آتي سهام

معرفي قراردادهاي آتي سهام


آپلود عکس کسب درآمد

تاکنون با چهار نوع ورقه بهادار قابل داد و ستد در بورس، شامل اوراق مشارکت، اوراق اجاره، سهام و گواهي حق تقدم خريد سهام آشنا شده‌ايد. در اين قسمت، قصد داريم يکي ديگر از انواع اوراق بهاداري را که در بورس خريد و فروش مي‌شود، بصورت اجمالي به شما معرفي کنيم. اسم اين ورقه بهادار، قرارداد آتي است.

قبل از آنکه درباره قرارداد آتي براي شما صحبت کنم، بايد اين نکته را تأکيد کنم که سرمايه‌گذاري در قراردادهاي آتي، بسيار پرريسک‌تر از سهام بوده و نيازمند تخصص بسيار زياد در اين زمينه است، بنابراين، به افراد عـادي و غيرمتخصص به هيچ وجـه توصيه نمي‌شود در قرارداد آتي سرمايه‌گذاري کنند.

قرارداد آتي چيست؟

با توجه به عبارت قرارداد آتي، مي‌توان فهميد اولا کلمه قرارداد در اين عبارت، حاکي از نوعي رابطه قراردادي بين خريـدار و فروشنـده است و ثانيا، کلمه آتي در اين عبارت، نشان مي‌دهد قراردادي که بين فروشنده و خريدار قرارداد آتي وجود دارد، مربوط به آينده است.

با اين مقدمه، به سراغ تعريف قرارداد آتـي مي‌رويم:

قرارداد آتـي قراردادي است که براساس آن، فروشنده متعهد مي‌شود تعداد معيني از يک دارايي (مانند سهام) را در تاريخ مشخصي در آينده، با قيمت معين به خريـدار تحويل نمايد؛ در مقابل خريدار قرارداد آتي هم متعهد مي‌شود دارايي موردنظر را در تاريخ تعيين شده، با قيمت معين از فروشنده اوراق، خريداري نمايد. اجازه بدهيد با يک مثال توضيح دهيم:

فرض کنيد قيمت سهام شرکت "الف" هم‌اکنون در بورس 200 تومـان است. يک سرمايه‌گذار را درنظر بگيريد که براساس بررسي‌ها و مطالعات دقيق، به اين نتيجه رسيده است که قيمت سهام شرکت الف در چهار ماه آينده، با 20 درصد افزايش، به 240 تومان خواهد رسيد، بنابراين، از ديد اين سرمايه‌گذار، خريد سهام شرکت الف مي‌تواند سودآوري قابل قبولـي داشته باشد.

اوليـن گزينه‌اي که پيش روي اين سرمايه‌گذار قرار دارد، اين است که سهام مذکور را خريداري نمايد و منتظـر باشد تا پس از چهار مـاه، قيمت سهم رشد کرده و سود موردنظر وي محقق شود. طبيعتا درصورتي که پيش‌بيني وي دقيـق باشد و قيمت سهم از 200 تومان، به 240 تومان برسد، وي در مدت چهار ماه 20 درصد سـود خواهد کرد.

اما اين سرمايه‌گذار مي‌تواند بجاي آنکه سهام شرکت الف را خريداري و همه پول موردنياز براي آن را پرداخت نمايد، تنها با پرداخت درصدي از اين پول، قرارداد آتي سهام شرکت الف با سررسيد چهارماهه را در بورس خريداري نمايـد. براي مثال، اگر سرمايه‌گذار قرارداد آتي سهام شرکت الف با قيمت 220 تومان و سررسيد چهار ماهه را خريداري کند، به اين معناست که وي متعهد شده است چهار ماه بعد، تعداد معيني از سهام شرکت مذکور را با قيمت هر سهم 220 تومـان، از فروشنده قرارداد آتـي، خريداري نمايـد.

طبيعتـا درصورتي که پيش‌بيني اين سرمايه‌گذار درست باشد و قيمت سهم شرکت الف در چهار ماه بعد، به 240 تومان برسد، وي به ازاي هر سهم 20 تومان سود خواهد کرد (20=220-240)، اما اگر به هر دليل اگر قيمت سهم در چهار ماه بعد، کمتر از مبلغ ذکر شده در قرارداد آتي يعني 220 تومان باشد، اين سرمايه‌گذار متحمل زيان خواهد شد.

اولين سوالـي که ممکن است براي شما بوجود آمده باشد که تفاوت خريد سهام، با خريد قرارداد آتي سهام چيست؟ اگر به مثال ذکر شده دقت کنيـد، پاسخ اين سوال را متوجه خواهيد شد. براي خريد سهام، سرمايه‌گذار بايد همه پول را بپردازد، اما در خريد قرارداد آتي سهام، سرمايه‌گذار تنها با پرداخت درصدي از پول که به عنوان وجه تضمين توسط بورس اخذ مي‌شود، مي‌تواند مطمئن باشد که سهام موردنظر خود را در تاريخ تعيين شده، با قيمت مندرج در قرارداد خريـداري خواهد کرد. وجه تضمين هم دقيقا به اين علت، توسط بورس از خريدار و فروشنده قراردادهاي آتي دريافت مي‌شود که طرفين قرارداد به تعهدات خود مبني‌بر تحويل سهام، با قيمت مشخص در تاريخ تعيين شـده، پايبند باشند.

دومين سوال اين است که اگر قرارداد آتـي، چنين مزيتي دارد که سرمايه‌گذار تنها با پرداخت درصدي از پول، مي‌تواند کل سود ناشي از افزايش قيمت سهام را بدست آورد، چرا تنها تعداد بسيار محدودي از سرمايه‌گذاران در قراردادهاي آتـي، سرمايه‌گذاري مي‌کنند؟

مثال قبل را درنظر بگيريد. فرض کنيد پيش‌بيني سرمايه‌گذار مبني‌بر اينکه قيمت سهام شرکت الف در چهار ماه بعد به 240 تومان برسد، محقق نشود و بجاي آن، قيمت سهم به 180 تومان کاهش يابد. در اين حالت، سرمايه‌‌گذار نه تنها سود بدست نخواهد آورد، بلکه متحمل زيان 40 تومان نيز خواهد شد، زيرا وي متعهد شده است در تاريخ مذکور، تعداد معيني از سهام شرکت الف را با قيمت 220 تومان بخرد، درحاليکه قيمت اين سهـم در بورس، هم‌اکنـون 180 تومان است: 40 = 180 - 220

بنابراين، به همان اندازه که احتمال کسب سود در قراردادهاي آتـي بيشتر است، احتمال کسب زيـان براثر پيش‌بيني نادرست قيمت سهام در آينده نيز در قراردادهاي آتي، بيشتر از ساير انواع اوراق بهادار است و بنابراين، ممکن است سرمايه‌گذار به علت پيش‌بيني نادرست قيمت سهم، متحمل زياني سنگين در مقايسه با مبلغ سرمايه‌گذاري خود شود، بنابراين، به همان اندازه که احتمال کسب بازده در قراردادهاي آتـي بيشتر از سهام است، ريسک اين اوراق نيز در مقايسه با سهام، بسيار بيشتر است.

در پايـان، توجه به اين نکته لازم است که در بازار سرمايه ايران، قرارداد آتي صرفا محدود به سهام نيست، بلکه در بورس کالاي ايران نيز قراردادهاي آتي سکه بهار آزادي داد و ستد مي‌شود و جالب اينکه حجم معاملات قراردادهاي آتي سکه طلا در بورس کالاي ايران، بسيار بيشتـر از حجم معاملات قراردادهاي آتي سهام است.

البته براي چندمين بار، تأکيد مي‌کنيم که قراردادهاي آتي، جزو اوراق بهادار بسيار پرريسک محسوب مي‌شوند و لازم است سرمايه‌گذاران، حتي درصورت داشتن قدرت ريسک‌پذيري بالا، قبل از ورود به اين عرصه، شناخت کافي درخصوص ابعاد و جزئيات قراردادهاي آتـي بدست آورند.

درباره : معرفي قراردادهاي آتي سهام ,


بازدید : 71
تاریخ : سه شنبه 24 دي 1392 زمان : 13:4 | نویسنده : qasem-hamed | لینک ثابت | نظرات ()


آخرین مطالب ارسالی

در بازار امروز ( 11 خرداد 93 ) چه گذشت؟
این سهم حمایت مهمی پیش رو دارد اگر بشکند؟ ( 11 خرداد 93 )
احتمال تداوم مسیر صعودی در این سهم ( 11 خرداد 93 )
احتمال برگشت و نوسان مثبت دراین سهم ( 11 خرداد 93 )
در بازار امروز ( 10 خرداد 93 ) چه گذشت؟
سیگنال پیشنهادی 3 ( 10 خرداد 93 )
سیگنال پیشنهادی 2 ( 10 خرداد 93 )
سیگنال پیشنهادی ( 10 خرداد 93 )
پیش بینی و احتمالات بازار فردا ( 10 خرداد 93 )
در مورد اتش سوزی سپاهان ( 09 خرداد 93 )


آمار سایت

آمار مطالب
کل مطالب : 1304
کل نظرات : 94


آمار کاربران
افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا : 2517

کاربران آنلاین

آمار بازدید
بازدید امروز : 32
باردید دیروز : 48
گوگل امروز : 0
گوگل دیروز : 0
بازدید هفته : 101
بازدید ماه : 67,313
بازدید سال : 67,313
بازدید کلی : 645,878


آرشیو

خرداد 1393
ارديبهشت 1393
فروردين 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهريور 1392
مرداد 1392
تير 1392


خبرنامه

براي اطلاع از آپدیت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شودمطالب پربازدید

پیشنهاد خرید 2 سهم جدید داغ داغ... رایگان!!!
پیشنهاد خرید 2 سهم بسار عالی و ویژه...!!! برای یکشنبه 20 مرداد
بازگشایی این نماد با ارزش و توصیه کارشناسان به خرید...!!!
پیشنهاد خرید این 2 سهم "به احتمال فراوان جزو سبد اتی است!!!
پیشنهاد خرید سهم بسیار خوب و جدید...کوتاه مدت " تاریخ اعلان 92/05/19
سیگنال فروش جدید...برای یکشنبه 20 مرداد
سبد خرید هفته ( ترکیبی از سهم های " میان مدت و کوتاه مدت )
2 سهمی که همچنان رو بورسه...!!!
این سهم کوتاه نمی اید...!!!
پیشنهاد خرید سهم فوق العاده... تاریخ اعلام 92/5/8 !!!
خبر مهم برای سهامداران ( شبدیس )
سیگنالهای خرید ( 31 تیر 92 )
پیشنهاد خرید سم کوتاه مدت ومناسب>سود قطعی
تحلیل کوتاه و مفید این سهم در حال رشد
خبری مهم از شیران...!
بررسی و پیشنهاد 2 سهم با پتانسیل رشد فراوان...
تحلیل تکنیکال ( فباهنر )
پیشنهاد 2 سهم با اتیه ودر حال رشد...( زیر نظر داشته باشید )
بررسی پیش بینی و پیشنهاد 3 سهم با ارزش
خبر خوب از فملی...


مطالب تصادفی

تکنیکال و توصیه مهم درباره شبندر!!!
احتمال نوسان مثبت در این سهم > مهم ( 29 اردیبهشت 93 )
بورس کالا پر از مس!
تکنیکال ( وبشهر)
شایعه ابطال معاملات ایران خودرو!!! ( 11 دی 92 )
تکنیکال ثشرق > ( 29 بهمن 92 )
فولاد و تعدیل منفی ( 21 بهمن 92 )
در بازار امروز ( 31 فروردین 93 ) چه گذشت؟
در بازار امروز ( 27 اردیبهشت 93 ) چه گذشت؟
در بازار امروز ( 26 ابان 92 ) چه گذشت؟
پیشنهاد خرید 2 سهم بسار عالی و ویژه...!!! برای یکشنبه 20 مرداد
عرضه سنگین حقوقی ها در این سهم ( 13 اسفند 92 )
این سهم در حال رشد ( 27 اسفند 92 )
سهمی در حال رشد ( 11 اسفند 92 )
شایعات وشنیده های بازار امروز (24 اذر 92 )
خبری خوب از غمارگ
سقوط دوباره طلا...!
این سهم حمایت خوبی دارد! ( 23 بهمن 92 )
در مورد وساخت > مهم ( 02 بهمن 92 )
پیشنهاد خرید 1 (19 تیر )


پیوندهای روزانه

سیستم کسب درامد پاپ اپ 20 پاپ (224)
ورزش 3 (167)
شهر خبر (199)
اسان شارژ (467)
پارسی گیم (367)
آرشیو لینک ها


پشتیبانی

RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : MegaScrupt.Ir


تمامی حقوق برای بورسی انلاین محفوض است و هرگونه کپی برداری از مطالب ، قالب و.... طبق ماده 12 جرائم رایانه ای پیگرد قانونی دارد.
.

لینک مخفی طراح که هیچ تغییری توسایت نمیده لینک مخفی طراح که هیچ تغییری توسایت نمیده